2024-01-28 22:36:43

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

 Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja), učenici 6. i 7. a pogledali su na mrežnoj stranici HERMES-a grafičku  novelu ,,Leina priča” o Lei (Dragici) Deutsch, hrvatskoj Shirley Temple, djevojčici židovskog podrijetla koja je od navršene 2. godine nastupala na daskama Velikog kazališta, današnjeg Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

   Na pozornicu zagrebačkog kazališta uveo ju je čuveni hrvatski redatelj, glumac i književnik Tito Strozzi. Lea je bila članica kazališne skupine Dječje carstvo i nastupala je u nebrojenim kazališnim komadima: ,,Graničari”, ,,Tonček i Točkica”, ,,Ivica i Marica”, ,,Čudnovate zgode šegrta Hlapića, ,,Hasanaginica”, ,,Ženidba Micke Mousa”, ,,Tako ti je na tom svetu, dete moje”, ,,Crvenkapica”, ,,Živa šahovska igra” i opereti ,,Čudo od   djeteta”. Njen osebujan talent zapazila je francuska filmska tvrtka ,,Pathe”  koja je ponudila Lei jednogodišnji boravak u Parizu, ali djevojčica je bila posvećena  Dječjem carstvu, stoga je odbila ponudu slavne francuske tvrtke.



   Učenici su se u dva školska sata upoznali s pojmovima: agresori, osvajači, izdajnici, pomagači i Pravednici među narodima; ljudima stavljenim u povijesni kontekst i Leinu životnu zbilju za vrijeme nacističke okupacije grada Zagreba 1941.

   U noći 2. i 3. svibnja 1943. nakon čistke Gestapoa Lea je s tisućama uhićenih Židova deportirana vlakom u Auschwitz. Njen mladi život ugasio se u 16. godini, svi njeni snovi odvezli su se vlakom smrti. Učenici su oživjeli Leinu biografiju izradivši dijelove stripske priče (neke od ključnih događaja za razumijevanje holokausta i Leina života u poratnom vremenu ispunjenog srećom i slavom, događaje na početku Drugog svjetskog rata i deportaciju u logor Auschwitz), na kraju su napisali simbolično pismo oproštaja.  Snovi djevojčice Lee putuju zvijezdama, u njima imaju svoje skrovito mjesto, tamo ostaju i nikad ne umiru, a mi ih volimo proživjeti iznova u našim sjećanjima.

   Učenici 8.a i 7.b ovaj su dan obilježili gledanjem filma Još sam ovdje, o preživjeloj žrtvi Elli Blumenthal, predavanjem i razgovorom o holokaustu na satovima povijesti te izradom prigodnog plakata.

   Ella Blumenthal je poljakinja koja je preživjela holokaust. Godine 1940. premještena je u Varšavski geto, gdje je sudjelovala u ustanku u Varšavskom getu. Ona i njezina nećakinja Roma Rothstein bile su jedini članovi njihove uže obitelji koji su preživjeli holokaust. Ona je tema dokumentarca I am Here iz 2021.

   Ella Blumenthal rođena je 25. srpnja 1921. u Varšavi, Poljska. Bila je najmlađa od sedmero djece. Otac joj je bio trgovac tekstilom. Imala je sretno djetinjstvo i bila je sretna tinejdžerica sve do nacističke invazije na Poljsku 1939. godine. U listopadu 1940. zajedno sa svojom obitelji prisilno je smještena u Varšavski geto.

   U vrijeme ustanka u Varšavskom getu, Blumenthal je imala samo dva člana obitelji, oca i svoju najstariju nećakinju, Romu Rothstein. Od 19. travnja do 16. svibnja 1943.  Blumenthal je sudjelovao u ustanku u Varšavskom getu. Nakon što je ustanak propao, ona i preostali Židovi prevezeni su u logore smrti Majdanek i Treblinka.

   Od 1943. do 1945. Blumenthal je boravila u tri koncentracijska logora: Majdanek, Auschwitz i Bergen-Belsen.


Osnovna škola Vrpolje